Autobusne biljeÅ¡ke Selvedina AvdiÄa nastale su, gle Äuda, u autobusu ili barem na razasute i labavo okupljene autobusne teme, ukljuÄujuÄi i putnike i Å¡ofere i perone, s iznimkom zadnjeg ciklusa Putovanja po sobi, koji je nastao, kao Å¡to mu ime kaÅŸe, a zbog korone. U tom trenu meÄugradska autobusna rutina postala je egzotiÄni avanturizam.
O rutinama se u ovoj knjizi u prvom redu i radi, preciznije, o tome da se u njima dohvati znaÄaj i ljepota, da ponovo gledamo svijet oko sebe rosnim oÄima, znatiÅŸeljni i osjetljivi, kako to Selvedin AvdiÄ uspijeva. Autobusne biljeÅ¡ke su prilog usporavanju vremena i poziv na odmicanje pogleda od ekrana i na promatranje, osluÅ¡kivanje i promiÅ¡ljanje svijeta oko sebe. Stari recept za novo vrijeme, jer autor je shvatio da se danas od silne konzumacije ne stiÅŸe do zamjedbe, ni do empatije, kamoli do refleksije. BiljeÅ¡ke vraÄaju mjeru i vjeru malim i obiÄnim stvarima u kojima otkrivaju vrtoglave dimenzije. Zapisi su osim iznimnim demokratskim senzibilitetom, koji se neselektivno i utoliko veliÄanstvenije lijepi za sve oko nas, protkani i nenametljivom erudicijom.
Ovo je knjiga koja nas uÄi kako se ponovo Äuditi svijetu, knjiga nakon koje Äe netko, u nekom autobusu ili sobi, gledati i misliti, moÅŸda je na neki naÄin dopisati. Knjiga koja mijenja i smiruje Äovjeka, a viÅ¡e od toga teÅ¡ko da umjetnost moÅŸe uÄiniti.
Kruno Lokotar